"Ludzie nocą śpią spokojnie w swych łóżkach jedynie dlatego, że twardzi mężczyźni gotowi stosować przemoc w ich imieniu stoją na straży"

- George Orwell

"Black Hawk Down" - "Helikopter w ogniu" film i książki

By zachęcić tych, którzy nie znają historii „Black Hawk Down” lub bitwy, która przeszła do historii pod nazwą „Battle of the Black Sea” – „Bitwa o Morze Czarne” albo jak mówią o niej somalijczycy „Maalinti Rangers” – „Dzień Rangersów” krótko:

Późnym popołudniem 3 października 1993 roku tzw. Task Force Ranger w sile 140 żołnierzy (Rangersów, operatorów Delty Force i Navy SEAL, pilotów 160th SOAR) zaatakowało budynek w sercu Mogadiszu w Somalii. Cel misji: aresztowanie uczestników spotkania klanu Habr Gidr, którego przywódcą był Mohamed Farrah Aidid. Planowany czas misji – mniej niż 1 godzina. Rzeczywisty czas: ok. 15 godzin. Straty TF Ranger – 18 zabitych, kilkudziesięciu ciężko rannych. Dwa helikoptery Black Hawk zestrzelone…

Film trzeba zobaczyć. To już kultowa pozycja w środowisku sił specjalnych. Jest też książka o tym samym tytule napisana przez Marka Bowdena w 1999 roku. Michael J. Durant, pilot jednego z zestrzelonych helikopterów, który został pojmany przez Somalijczyków, napisał swe wspomnienia – „In Company of Heroes” – „Wśród bohaterów” wydane w 2003. Następnie polecam wspomnienia Generała Williama G. Boykina – „Never Surrender” – „Nigdy się nie poddawać”. Książka warta jest osobnego opisu - zrobię to na pewno. Podczas wydarzeń w Mogadiszu wówczas pułkownik Boykin był dowódcą Szwadronu Charlie Delty Force. Tak więc mamy okazję przeczytać o wydarzeniach widzianych okiem członka Delty Force. I na koniec ostatnia książka – „SEAL Team Six” – „Sniper” – wydarzenia opisane przez snajpera SEAL Team Six (pisałem o tej książce - http://specialforces-memorabilia.pl/kolekcja/ksiazki6/seal-team-six---howard-e-wasdin--stephen-templin1/ ).


wróć do poprzedniej strony

XNie pokazuj tego powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.